nazwa angielska: John Dory, St Pierre lub Peter's Fish.
nazwa polska: Piotrosz, Ryba Św. Piotra.
wielkość: 65 cm.
głębokość: 5-350 m.
Rzadka ryba spotykana u wybrzeży Afryki, Nowej Zelandii, Australii, Japonii i w Europie - najczęściej w Morzu Śródziemnym.
Posiada bardzo wysokie, bocznie spłaszczone ciało okryte małymi, grzebykowatymi łuskami. Głowa długa, z dużymi oczami i szerokimi, skośnie skierowanym ku górze otworem gębowym. Szczęki wysuwalne daleko do przodu. Pierwsza płetwa grzbietowa z 9-10 długimi kolcami; rozpięte na nich płaty skórne są silnie, nitkowato wydłużone i sięgają prawie do płetwy ogonowej. W drugiej płetwie grzbietowej 21-25 miękkich promieni.
W płetwie odbytowej 3-4 (zazwyczaj) kolce i od 20 do 23 promieni miękkich. Wzdłuż nasady płetwy grzbietowej i odbytowej biegną spiczaste, kostne wyrostki. Ubarwienie szare do żółtawego, z niewyraźnymi plamami. Na boku ciała duża, czarna, żółto obwiedziona plama. Według legendy jest to ślad, jaki pozostawił palec apostoła Piotra, który jednej z ryb tego gatunku wyjął z pyska złotą monetę; stąd wzięła się nazwa "piotrosz". Długość około 40 cm, maksymalnie do 65 cm. Znane są okazy o wadze do 3kg, czasami poławiane przypadkowo w sieciach rybaków. Rybe te nie mają żadnego znaczenia komercyjnego, za to ich uroda zachwyca wszystkich nurków.
Piotrosze żyją max 12 lat, w wieku 3-4 lata osiągają wiek rozrodczy. Do reprodukcji najczęściej dochodzi u schyłku zimy.