Gorgonie (Gorgonacea) – należące do grupy organizmów morskich koralowców ośmiopromiennych. Gorgonie, podobnie jak inne koralowce, żyją w ciepłych, dobrze nasłonecznionych wodach, do głębokości około 40 metrów, w miejscach gdzie występuje duży ruch wody budują specyficzne rafy. Posiadają charakterystyczną budowę szkieletu, pośrednią pomiędzy budową korali miękkich i twardych. Gorgonie żyją w symbiozie z wyspecjalizowanymi glonami, zooksantellami, które w wyniku fotosyntezy dostarczają im substancji organicznych, a same otrzymują w zamian niezbędne do życia substancje biogenne, jak fosfor czy azot.
Do głównych wrogów gorgoni zalicza się m. in. porcelanka tygrysia. Również na szczególną uwagę zwracają zielone glony nitkowate, które są śmiertelne dla gorgonii.
Każdy polip gorgonii ma osiem macek, które wyłapują plankton oraz cząstki stałe, które stanowią pokarm dla tych koralowcąw. Proces ten nazwano karmieniem filtracyjnym, który jest tym łatwiejszy im większy i stały jest prąd morski. Dlatego najpiękniejsze gorgonie spotykamy w miejscach gdzie wystepują silne proądy oceaniczne.