nazwa angielska: Money cowrie
nazwa polska:.
wielkość: 3 cm
głębokość: 4 m
Cypraea moneta to najpospolitszy gatunek porcelanki, który występuje praktycznie na całym obszarze wód Indopacyficznych - u wschodnich wybrzeży Afryki, południowych wybrzeży Azji, Australii, Nowej Zelandii, aż po Amerykę. Tego ślimaka można bez żadnych problemów spotkać w okolicach raf koralowych czy morskich łąk.
Cypraea moneta używana była w przeszłości jako surogat pieniądza. "Mennicą" tej porcelankowej waluty były Malediwy, zwane również "wyspami kauri". Przypuszcza się, że Cypraea moneta w roli środka płatniczego użyto po raz pierwszy w Chinach w XV-XVI wieku (drobne muszelki nanizano na sznurki), a w innych regionach Azji już nawet w wieku XI. W XVIII wieku za porcelanki kupowano niewolników, których później sprzedawano w Ameryce - proceder ten przynosił ogromne zyski trudniącym się nim Anglikom i Holendrom.
W obecnych czasach porcelanki Cypraea moneta używa się na ogromną skalę w przemyśle pamiątkarskim - wytwarzane z niej przedmioty są stałym elementem straganów i sklepów w miejscowościach o charakterze turystycznym. Kauri ma również drobne powiązanie z Polską - jej muszelki są używane przez polskich górali do ozdabiania kapeluszy, wchodzących w skład ich tradycyjnego, ludowego stroju.