Popularnie nazywane amfiprionami, chociaż do tej rodziny zalicza się dwa rodzaje ryb: Amphiprion (amfipriony) i Premnas. Są one zaliczane do rodziny garbikowatych (Pomacentridae) - bardzo licznej rodziny ryb z wieloma gatunkami. Do grupy Amphiprioninae zaliczanych jest 30 gatunków zamieszkujące wody tropikalne od Morza Czerwonego, gdzie występuje tylko jeden gatunek - Red Sea anemonfish (Amphiprion bicinctus) poprzez Pacyfik aż po Australię i wyspy Salomona. Ciekawostką jest, że nie występują w Morzu Karaibskim. Ryby te żyją w symbiozie z ukwiałami (każdy gatunek błazenków preferuje swoją grupę ulubionych jamochłonów) - zwierzetami, ktore posiadają czułki z silnymi toksynami.
Dzięki tym parzydełkom amfipriony znajdują skuteczne schronienie przed potencjalnymi wrogami, w zamian zaś oferują resztki pożywienia. Żadne ze zwierząt nie jest w jakiś szczególny sposób uzależnione od siebie, niemniej jednak zwykle spotykamy je w swoim towarzystwie. Kolejną ciekawostką związaną z clownfish'ami jest możliwość zmiany płci. Dzieje się tak wówczas kiedy dominujący osobnik (zawsze jest to samica) z jakiegoś powodu ginie. Wówczas największy z samców bardzo szybko rośnie, zmieniając się w samicę i przejmuje funkcją przewodnika w stadzie. Wszystkie ryby z tego gatunku spotykane są na płyciznach w pobliżu rafy koralowej. Najgłębiej można je spotkać na głębokości około 50 m.
Wykazują zachowanie terytorialne - dzielnie bronią swojego ukwiału. Często zdarza się, że nurek przepływający w pobliżu jest atakowany przez te niewielkie stworzenia. Oczywiście nie są w stanie zrobić krzywdy człowiekowi
Amphiprion bicinctus (Rüppell, 1830)
Amphiprion chrysopterus (Cuvier, 1830)
Amphiprion nigripes (Regan, 1908)
Amphiprion ocellaris (Cuvier 1830)
Amphiprion omanensis (Allen & Mee, 1991)
Amphiprion perideraion (Bleeker, 1855)
Amphiprion polymnus (Linnaeus, 1758)
Premnas biaculeatus (Bloch, 1790)